موضوع بحث امروز مذاکرات قطر: کاهش خشونت ها و برقراری آتش بس

© Photo / © Photo / / © Photo /موضوع بحث امروز مذاکرات قطر: کاهش خشونت ها و برقراری آتش بس
موضوع بحث امروز مذاکرات قطر: کاهش خشونت ها و برقراری آتش بس  - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
موضوع روز نخست گفت‌وگوهای نمایندگان طالبان و امریکا دربارۀ کاهش خشونت‌ها، برقراری آتش‌بس و زمان آغاز گفت‌‎و‌گوهای میان شهروندان افغانستان بوده است.
آغاز دوباره مذاکرات امریکا و طالبان در قطر - اسپوتنیک افغانستان
آغاز دوباره مذاکرات امریکا و طالبان در قطر

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، گفت‌وگوهای متوقف شدۀ امریکا با طالبان که روز گذشته در دوحۀ قطر ازسرگرفته شدند، امروز (یک‌شنبه، ۱۷قوس) نیز ادامه داشتند.

منابع آگاه از این گفت‌وگوها می‌گویند، که گفت‌وگوهای امروز دربارۀ «حاشیه‌های مهم توافق‌نامۀ صلح میان امریکا و طالبان» بوده‌اند.

به گفتۀ این منابع، روز گذشته طرف‌ها برای چهار ساعت دربارۀ موضوعات مربوط به صلح گفت‌وگو کردند - آن‌چه‌که سخن‌گوی طالبان گفت، دربارۀ موضوعات مربوط به امضای توافق‌نامه بحث شد.

منابع آگاه، می‌گویند، که کاهش خشونت‌ها در افغانستان، چگونگی برقراری آتش‌بس و برگزاری نشست میان افغانستانی ها از بحث‌هایی بودند که نمایندگان امریکا با طالبان انجام دادند، اما طالبان بیشتر بر چگونگی امضای توافق‌نامه با امریکا بحث کرده‌اند.

مولوی قلم‌الدین، رییس امر باالمعروف و نهی عن‌المنکر در زمان طالبان، در این باره گفت:- "در روز اول گفت‌وگوها، دربارۀ کاهش خشونت‌ها، آتش‌بس و مذاکرات بین‌الافغانی متمرکز بودند؛ اما دربارۀ مسودۀ توافق‌نامه امروز گفت‌وگوها جریان دارند".

حاجی دین محمد، معاون شورای عالی صلح که در واپسین سفر آقای خلیل‌زاد دوبار با او دیدار داشت، برنامه‌های امریکا را در این دور از گفت‌وگوها چنین بازگو می‌کند:- "آقای خلیل‌زاد گفت زمانی‌که گفت‌وگوها شروع شوند، در اول آتش‌بس میان امریکا و طالبان می‌‎شود و این را هم گفت در صورتی‌که بالای افغانستان حمله شود، امریکا نمی‌گذارد و نیز نمی‌گذارد که میان افغانستانی ها نیز جنگ ادامه پیدا کند".

از سویی هم، انتظار حکومت افغانستان این است، که در این دور از گفت‌وگوها دربارۀ پناه‌گاه‌های طالبان در پاکستان، آتش‌بس و گفت‌وگوهای میان افغانستانی ها بحث‌های سازنده‌یی انجام شوند.

دواخان مینه پال، معاون سخن‌گوی رییس‌جمهور افغانستان اظهار داشت:- "امریکا در هماهنگی با حکومت افغانستان به پیش می‌رود و زمانی‌که مذاکرات آغاز می‌شود خشونت‌ها کاهش می‌یابند که منتج به یک آتش‌بس شود و به پناه‌گاه‌های تروریستان در بیرون از افغانستان تمرکز می‌شود".

درهمین حال، مارک اسپر، وزیردفاع  امریکا می‌گوید، که نیروهای امریکایی درافغانستان کاهش خواهند یافت و آنان در بخش‌های آسیا و اقیانوسیه که در نزدیکی‌های چین قرار دارند، جابه‌جا خواهند شد:- "آن‌چه‌که من می‌خواهم انجام دهم، تغییردادن مکان این نیروها است. این اولویت کاری من است. برای این‌کار نه تنها به افغانستان نگاه می‌کنم بل در هر جای دیگری که بتوانم، سربازان را کاهش خواهم داد. این سربازان را به خانه برخواهیم گرداند یا در جاهای دیگر برای رقابت با چین جابه‌جا خواهیم کرد".

با این همه، حامد کرزی رییس‌جمهور پیشین افغانستان نیز در اعلامیه‌یی از سرگیری گفت‌وگوها میان امریکا و طالبان را استقبال می‌کند و امیدوار است که این گفت‌وگوها راه افغانستان را به‌سوی صلح و پایان جنگ‌ها در کشور باز کند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала