نورستانی: مشکل تفتیش و بازشماری آراء هنوز ادامه دارد

© Photo / IECحوا علم نورستانی
حوا علم نورستانی  - اسپوتنیک افغانستان
عضو شوید
حوا علم نورستانی می‌گوید، مشکل موجود روی تفتیش و بازشماری آرای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در بخشی از ولایات هنوز هم ادامه دارد.

به گزارش اسپوتنیک، به نقل از"آوا افغانستان" بعد از آغاز تفتیش و بازشماری آرا در چند روز گذشته، حامیان تیم ثبات و هم‌گرایی در هفت ولایت دروازه‌های دفاتر ساحوی کمیسیون را مسدود کرده و اجازه بازشماری آرا را نمی‌دهند.

حوا علم نورستانی رئیس کمیسیون مستقل انتخابات از نامزدان و حامیان‌شان خواست با کمیسیون همکاری کنند.

رئیس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری خواسته است اجازه تفتیش و بازشماری آرای باقی‌مانده به این کمیسیون را بدهند.

بعد از آنکه کمیسیون مستقل انتخابات پروسه تفتیش و بازشماری آرا را آغاز کرد، تیم انتخاباتی ثبات و‌ هم‌گرایی به رهبری عبدالله عبدالله و تیم صلح و عدالت اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار مزاحمت‌هایی را آغاز کردند.

"این دو تیم" ادعا دارند که برنده انتخابات اند و کمیسیون مستقل انتخابات و تیم رئیس جمهور غنی را متهم به تقلب می‌کنند.

شماری از اعضای ولسی جرگه و مشرانو جرگه افغانستان دیروز از کمیسیون انتخابات خواستند نتایج ابتدایی انتخابات ششم میزان را هرچه زودتر اعلام کند.

ولی حوا علم نورستانی رئیس کمیسیون مستقل انتخابات گفت که به دلیل مزاحمت‌های ایجاد شدۀ سد راه بازشماری آرا، در این زمینه کندی به‌بار آمده است.

خانم نورستانی می‌گوید برای شکایات مربوط به انتخابات نهادهای موجود اند که باید با آن‌ها تماس گرفته شود.

او افزود: "ناگزیر هستیم مأموریت خود را به انجام برسانیم ما باید مورد انتقاد قرار نگیریم، ملت افغانستان باید از همه نامزدان و بزرگواران بخواهد تا با ما همکاری کنند. هر مشکلی که داشته باشند، کمیسیون شکایات است، کمیشنر صاحبان هستند، رئیس است معاونین هستند، همه چیز موجود است، خدا کند آن‌ها هر قدر رأی را که باطل می‌کنند؛ باطل کنند."

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به تاریخ ششم میزان امسال برگزار شد و اعلام نتایج ابتدایی آن بنابر اعتراضات نامزدان، برای چندمین بار به این سو به تأخیر افتاده‌ است. حوا علم نورستانی می‌گوید برای حل این مشکل با عبدالله عبدالله و متحدش جنرال دوستم صحبت‌های تیلیفونی داشته و از آن‌ها خواسته به پروسه تفتیش و بازشماری آرا اجازه دهند و همکاری کنند، ولی این تقاضاها تا حال بی‌نتیجه بوده است.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала