حامد کرزی و رهبران جهادی افغانستان خواهان متوقف شدن برگزاری انتخابات ریاست جمهوری هستند

© Photo / Facebook/karzai.hحامد کرزی و رهبران جهادی کشور خواهان متوقف شدن برگزاری انتخابات ریاست جمهوری شدند
حامد کرزی و رهبران جهادی کشور خواهان متوقف شدن برگزاری انتخابات ریاست جمهوری شدند - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
حامد کرزی رئیس جمهور پیشین افغانستان در نشستی با رهبران جهادی و شهروندان کشور در شرایط کنون خواهان متوقف شدن انتخابات ریاست جمهوری شده اند.

به گزارش اسپوتنیک، دفتر مطبوعاتی حامد کرزی طی یک اعیلامه می نویسد که بدون شک که صلح در وطن ما مسئله اصلی بوده و باید در صدر اجندای ملی ما قرار داده شود. مردم افغانستان می‌خواهند که به کشتار شهروندان ما هرچه زود‌تر پایان داده شده و صلح پایدار و دایمی در کشور برقرار شود. این امر ایجاب می‌کند تا همه نیروّها، شخصیت‌ها، احزاب ملی و احزاب ملی و جهادی، نهاد‌های جامعه مدنی و همه شهروندان افغانستان مشترکا در این مسیر با هم‌آهنگی کامل بذل مساعی کنند.

کرزی؛ من مخالف برگزاری انتخابات هستم - اسپوتنیک افغانستان
کرزی: من مخالف برگزاری انتخابات هستم

ما جمعی از شخصیت های‌ملی، رهبران جهادی، نمایندگان جامعه‌مدنی، و شهروندان افغانستان در تلاش ایجاد یک ابتکار فراگیر و افغانستان شمول می باشیم که در مرکز کوشش‌های ما سازماندهی روند صلح با اشتراک همه افغان‌ها قرار دارد. از مدتی بدین سو تعداد زیادی از رهبران سیاسی و اجتماعی کشور در این راستا با هم کار می‌کنند. این عده تا کنون در برگزاری گفت‌وگو‌هّای بین‌الافغانی اول و دوم در مسکو، میان نمایندگان سیاسی افغانستان و تحریک اسلامی طالبان نقش فعالی را بر عهده داشته اند. این جمع بزودی با برگزاری یک کارزار وسیع و گسترده تلاش خواهد کرد تا روند صلح در کشور ما احیا شود. با در نظر داشت اهمیت این موضوع یادآوری چند نکته را در پیشگاه مردم افغانستان الزامی می‌دانیم.

1.  روند صلح باید یک روند شفاف، ملی، افغانستان‌شمول و زیر رهبری مردم افغانستان باشد. روند صلح باید از آن مردم افغانستان بوده و مردم کشور ما بتوانند با در نظرداشت منافع ملی، حفظ تمامیت ارضی و تحکیم استقلال کشور و هم چنین احترام به حقوق و آزادی‌هّای شهروندان کشور ما، خود در این رابطه تصمیم بگیرند.

2.  صلح تحقق نخواهد یافت مگر این که هیات افغانستان‌شمول مردم و دولت افغانستان با تحریک طالبان هرچه زودتر مستقیما و مستقلانه به گفت‌وگو بپردازد.

3.  ۳. این هیات باید به نمایندگی از تمام مردم افغانستان و با یک موضع واحد ملی برای تحقق صلح وارد گفت‌وگو شود.

4.  از تحریک طالبان افغانستان دعوت می‌کنیم تا با هیات ملی و افغانستان‌شمول مردم و دولت افغانستان مستقیما به گفت‌وگو بپردازد.

5.  روند متوقف شده صلح میان تحریک طالبان و ایالات متحده امریکا باید هرچه زودتر دوباره آغاز و راه برای شروع مذاکرات رسمی صلح میان افغان‌ها هموار شود.

6.  گفت‌وگو‌های صلح میان طالبان و ایالات متحده امریکا باید شفاف بوده و مردم افغانستان از تمام مسایلی که با سرنوشت آن‌ها رابطه دارد، آگاهی کامل داشته باشند.

7.  هیچ صلحی که در آن حاکمیت مردم افغانستان بر سراسر قلمرو کشور کاملا تامین نشده و موجب تقویت نظام جمهوری اسلامی افغانستان نشود، نمی‌تواند پایدار و ماندگار باشد.

8.  صلح ماندگار همان‌گونه که ایجاب داشتن یک اجماع ملی در داخل کشور را می‌نماید، باید از اجماع منطقوی و بین‌المللی نیز برخوردار باشد.

9.   ما از همسایه‌های خود، کشور‌های منطقه و قدرت‌های بزرگ می‌خواهیم تا با تحکیم اجماع بین‌المللی در امر استقرار صلح با افغانستان نه تنها همکار شوند بلکه به عنوان کشور‌های تضمین کننده صلح و ثبات با ما متحد شوند.

تصویرهایی که در صحفه فیس‌بوک آقای کرزی منتشر شده است، چهره‌های سیاسی و جهادی کشور، از میان آنان، یونس قانونی، محمد اسماعیل خان، عطامحمد نور دیده میشود.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала