توقف دو تعهد ایران در چارچوب برجام

© AP Photo / Mohammad Bernoتوقف دو تعهد ایران در چارچوب برجام
توقف دو تعهد ایران در چارچوب برجام - اسپوتنیک افغانستان
عضو شوید
رئیس جمهور ایران برنامه‌های جمهوری اسلامی را در چارچوب برجام اعلام کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، حسن روحانی رئیس‌جمهور در جلسه امروز (18 ثور) هیئت دولت گفت: امروز یک سال از خروج غیر قانونی امریکا از توافق برجام و زیر پاگذاشتن قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل می گذرد.
روحانی افزود: امروز ما مصمم هستیم تا یک تصمیم ملی و راهبردی مهمی را به عرض ملت ایران برسانیم، اساس برجام یک تصمیم ملی و راهبردی بود، برجام نه تصمیم فردی بود و نه تصمیم جناحی و دولتی بود بلکه تصمیم کل نظام بود، مردم ما هم قبل از برجام و هم بعد برجام دوبار پای صندوق‌آمدند و این راه را تایید کردند.
رئیس‌جمهور تصریح کرد: از آغاز توافق برجام، دشمنان ایران با این توافق مخالف بودند، تندروهای امریکا و همه آنهایی که ضد برجام بودند، ضد ایران هم بودند، انتقاد، غیر از ضد برجام بودن است و می‌توان نسبت به هرچیزی منتقد بود و این حق مردم است. برجام به نفع منطقه و کل جهان و به ضرر دشمنان ایران بود و لذا اینها همه توان خود را از سال 93 به کار گرفتند تا این بنا را ویران کنند. بعد از روی کار آمدن دولت جدید که مجموعه شرایط انتخابات، یک شرایط نامتعارف در آمریکا بود، علی‌رغم اینکه همین جناح از مردم با شعار صلح رای گرفتند و گفتند سربازانمان را از منطقه خارج می‌کنیم رای گرفتند. گروهی که در کاخ سفیداختیار کار را دارد، اختیار را از رئیس‌جمهورش هم گرفته است. از این شیوه آمریکا حتی دوستان آمریکا هم مثل اروپاو کانادا و مکزیک در رنج هستند.
روحانی تاکید کرد: صهیونست ها و گروه تندروی داخلی فشار آوردند تا دولت امریکا ازبرجام خارج شود، البته یک سال و اندی شعار می‌دادند و بعد ازجدی سال 96 برای زیرپا گذاشتن تعهدات برجامی خود امیدوارتر شدند که در جای خود می‌تواند مورد بررسی قرار بگیرد و ثور 97 از برجام خارج شدند تا تابستان آنچنانی برای ایران پیش‌بینی کنند و عقرب نقطه عطف و کریسمسی با حضورشان در تهران بدون اینکه جشن انقلابی وجود داشته باشد اما در تمام مراحل دچار شکست شدند.
وی خاطر نشان کرد: امریکا قصد داشت ایران را از برجام خارج کند و پرونده به شورای امنیت برود اما هنر نظام این بود که در این دام نیفتاد و در زمین امریکا بازی نکرد و وقتی دوستان ما و کشورهای اروپایی با تماس مستقیم و حضوری درخواست کردند تا به آنها مهلتی دهیم ما هم به درخواست آنها جواب مثبتی دادیم. برای اتمام حجت و اینکه مردم بدانند در کارها عجله نمی‌کنیم و می‌دانستیم که برجام مهم است و ویرانی برجام تاچه حد خسارت‌بار است، چندماهی صبر کردیم. دومرتبه آنها تماس گرفتند و خواستند مهلت دهیم و ما بازهم مهلت دادیم. براساس بندهای 26 و 36 برجام 4 نوبت با 5 کشور باقی‌مانده در برجام مذاکره کردیم و دومرتبه در سطح وزرا و دومرتبه در سطح معاونان وزرا نیز مذاکره داشتیم.
رئیس‌جمهور تصریح کرد: اروپایی‌ها هرچند مواضع خوبی پیش گرفتند اما در مقام عمل ناتوان بودند. من در مصاحبه‌ای هم گفته بودم در سال 82 و 83 اروپایی‌ها دچار یک مشکل بودند و در ذهنشان این است که امریکا را بزرگ خود می‌دانند و این تفکر نمی‌گذارد آنها تصمیم قاطع بگیرند.
وی گفت: آژانس بین المللی 14 نوبت از سال 94 تایید کرده که ایران به تعهداتش عمل کرده است، و در جلسات 5 کشور همگی اعتراف کردند، نمی‌شود کشوری به تکالیفی عمل کند اما از حق خودش برخوردار نشود،طبق تصمیم شورای عالی امنیت ملی امروز از طرف من 5 نامه به سران 5 کشور باقی مانده ارسال شد و به طرف‌ها اعلام کردیم یکسال به توصیه‌های شما صبر کردیم و این صبر یک قدرت بزرگ ملی و روحی است همانطور که صبر ما تاریخی است و دیپلماسی ما تاریخی است و یک سال صبر کردیم و به تعهداتمان پایبند بودیم. ما نمی‌خواهیم از برجام خارج شویم. امروز روز گام جدید در برجام است.
رئیس‌جمهور تاکید کرد: امروز ما به سران 5 کشور اعلام کردیم که از دو اقدامی که تاکنون انجام دادیم صرف‌نظر خواهیم کرد، این دو اقدام به یک بیان ساده دو فروش بوده است، هروقت مواد غنی‌شده به 300 کیلوگرم می‌رسید اضافه بر آن را به کشوری می‌فروختیم و کیک زرد می‌گرفتیم، از امروز این فروش متوقف می‌شود. فروش دوم، آب سنگین بود که اگر از 130 تن تجاوز می‌کرد مقدار اضافی را می‌فروختیم و از امروز‌ آن فروش را متوقف می‌کنیم.
روحانی اظهار کرد: این اعلام ما برای 60 روز است و به طرف مقابل اعلام کردیم اگر ظرف 60 روز پای میز مذاکره آمدند و به منافع اصلی ما یعنی نفت و بانک دست یافتیم، به نقطه اول برمی‌گردیم. اگر در پایان 60 روز به نتیجه نرسیم دو اقدام دیگر می‌کنیم. ما در برجام توافقمان غنی‌سازی در سطح 3.67 بوده و در مرحله دوم، از این اقدام خودداری می‌کنیم.
وی تصریح کرد: همچنین راکتور آب سنگین اراک که بنا بود با مشارکت کشورهای 5+1 نوسازی شود، ما نسبت به اراک هم تصمیم خواهیم گرفت که برنامه قبل از توافق برجام را انجام دهیم و در مرحله دوم هم 60 روز فرصت داده می‌شود اگر به نتیجه نرسیم اقدام بعدی مورد نظر ما است. در مقابل اگر آنها بخواهند پرونده ما را به شورای امنیت بفرستند اقدام قاطعی می‌کنیم که در نامه به سفرای 5 کشور آن را گفته‌ام. این کار برای نجات برجام است و اگر نظام و ملت ما یکپارچه در این مسیر حرکت کند دنیا پیام ملت ایران را به خوبی دریافت می‌کند. ما آغازگر نقض تعهدات و هیچ جنگی نخواهیم بود اما تسلیم قلدری نشدیم و در برابر هر متجاوزی پاسخ قاطع می‌دهیم.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала