ارگ عباس ستانکزی عضو هیئت سیاسی طالبان را فرد شرابخوار می‌داند

© Photo / M.Naderi / ارگ عباس ستانکزی عضو هیئت سیاسی طالبان را فرد شرابخوار می‌داند
ارگ عباس ستانکزی عضو هیئت سیاسی طالبان را فرد شرابخوار می‌داند - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
معاون سخنگوی رئیس‌جمهور افغانستان، عباس ستانکزی عضو هیئت سیاسی طالبان را، فرد شرابخواری می‌داند که به سیاست‌گران افغان در نشست مسکو درس اسلام شناسی داد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از آریانانیوز، شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی رئیس‌جمهور افغانستان در یک برنامه مناظره که از سوی آریانانیوز برگزار گردیده بود تاکید ورزید که شخصیت‌های سیاسی توان نمایندگی از مردم افغانستان را در نشست‌های مهم ندارند.
در همین حال، اخیراً گفته‌های وجود داشت که شاید در جریان مذاکرات صلح طالبان با امریکا، انس حقانی، پسر سراج‌الدین حقانی، رهبر شبکه حقانی، از بند آزاد شود، بخاطریکه نام آقای حقانی در فهرست هیئت مذاکره کننده طالبان نیز وجود دارد؛ اما ریاست جمهوری می‌گوید که به سفارش هیچ کشوری و به هیچ دلیلی انس حقانی، به بهانه گفتگوهای صلح برای کسی تحفه داده نخواهد شد.
آقای مرتضوی اظهار می‌دارد: «آقای ستانکزی که در زمان ملا عمر مقام اش به جرم خوردن شراب تنزیل یافته بود درس اسلام شناسی را برای سیاسیون افغانستان دادند، اما دوستان ما که خود شان در هفده سال در حکومت بودند، از حکومت آقای غنی در برابر ستانکزی دفاع نمی‌کردند، از کارنامه‌های خود شان دفاع می‌کردند».
از سویی هم، معاون سخنگوی رئیس‌جمهور سیاست‌گران مخالف دولت را هم نقد کرده و به آنان اپوزیسیون بی برنامه و امتیاز طلب خطاب می‌کند اما در واکشن به این گفته‌ها حضرت عمر زاخیلوال سفیر پیشین افغانستان در پاکستان و یک تن از اشتراک کنندگان نشست مسکو می‌گوید که سیاست‌گران افغانستان در نشست مسکو از طالبان درس نگرفتند بلکه به آنان درس دادند.

اشرف غنی: خارجی ها حق انتخاب رییس‌جمهور ما را ندارند - اسپوتنیک افغانستان
اشرف غنی: خارجی ها حق انتخاب رییس‌جمهور ما را ندارند

آقای زاخیلوال بیان می‌دارد: «کسانی را که شما می‌گوید از ستانکزی درس گرفتند، آنان بنیان‌گذاران نظام فعلی هستند. در مسکو لکچر نگرفتند بلکه برای طالبان لکچر دادند».
ظاهراً بین حکومت و جریان‌های و چهره‌های سیاسی افغانستان روی روند صلح اجماع وجود ندارد و طرف ها شدیداً با تفاوت دیدگاه ها روبرو اند.
وحید مژده یک‌تن آگاه سیاسی در این مورد می‌گوید: "اشرف غنی نتوانست یک اجماع را بوجود بیاورد، شرایط بیشتر به دوره داکتر نجیب می ماند اگر این گونه ادامه یابد آن زمان کودتاه شد اما حالا بحران های سیاسی بزرگی شکل خواهد گرفت."
نشست مسکو به تاریخ پنجم و ششم ماه فبروری میان سیاسیون کشور و نمایندگان طالبان در مسکو برگزار شد، که در ختم آن طرفین با اعلام قطعنامه‌ی این نشست را مملو از دست آورد دانستند. همچنان سیاسیون و طالبان این نشست را اولین نشست بین‌الافغانی در راستای گفتگوهای صلح و نشست‌های بیشتر برای این روند عنوان کردند. اما، این نشست با واکنش‌های تند حکومت افغانستان روبرو گردید.
این اظهارات از سوی معاون سخنگوی ریاست جمهوری نیز در حالی صورت می‌گیرد که قرار است تا دو روز دیگر دور جدید گفتگوهای صلح میان نمایندگان طالبان و امریکا در دوحه قطر آغاز شود. در این دیدار نیز همچون دیدار گذشته‌های برای حکومت افغانستان جای‌گاهی مد نظر گرفته نشده است.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала