دستگیری 22 تن در پیوند به ترور جنرال عبدالرازق

© Photo / General Abdul Raziq FB / دستگیری 22 تن در پیوند به ترور جنرال عبدالرازق
دستگیری 22 تن در پیوند به ترور جنرال عبدالرازق - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
دوهفته پس از ترور جنرال عبدالرازق، فرماندۀ پیشین پولیس کندهار، رئیس عمومی امنیت ملی می‌گوید که تاکنون بررسی در بارۀ چگونگی وقوع این رویداد تکمیل نشده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، معصوم ستانکزی، رئیس عمومی امنیت ملی که امروز با ویس احمد برمک، وزیرداخله و طارق شاه بهرامی، وزیر دفاع ملی ازبهر پاسخ‌گویی در بارۀ این رویداد و نیز کشته‌شدن عبدالجبار قهرمان، نمایندۀ پیشین مجلس، به مجلس نماینده‌گان فراخوانده شده بود، گفت که تحقیقات در بارۀ این رویدادها تاکنون ادامه دارند.

تأکید نمایندگان مجلس بر سیاسی بودن ترور جنرال رازق - اسپوتنیک افغانستان
تأکید نمایندگان مجلس بر سیاسی بودن ترور جنرال رازق

آقای ستانکزی اما گفت که 22 تن در پیوند به ترور جنرال رازق بازداشت شده اند.
رئیس عمومی امنیت ملی، افزود که حلقه‌هایی در درون و بیرون، چهاربار برای ترور جنرال رازق برنامه‌ریزی کرده بودند: "طالبان با دستگاه استخباراتی کشور همسایه این موضوع را به حیث یک استراتیژی تعیین کردند که افراد موثری که در چوکات نظامی و سیاسی وجود دارند چگونه هدف قرار بدهند".
آقای ستانکزی همچنان گفت که به زودی تمامی جزئیات در این باره را با مردم در میان خواهد گذاشت: "افراد تشخیص شدند که این نفر کی بوده، حتا اعضای خانواده اش، کسی که این را (حمله کنند بر جنرال رازق) تربیه کرده، به کجا برده شده و به کدام ترتیب آورده شده".
ویس احمد برمک، وزیر امورداخله نیز در این باره افزود: "کسی بنام بصیر نام است در تیم محافظین ولایت قندهار در خود ولایت بوده. همان روزی که حادثه می‌شود همان روز فرار می‌کند و بعد از این‌که همکاران ما تعقیبش می‌کنند این‌ها پیشاپیش تا ولسوالی ارغستان رسیده و احتمال می‌رود که در چمن باشد".
در همین حال، شماری از نماینده‌گان، ترور و جان باختن جنرالان و مقام‌های دولت را برخاسته از ناتوانی نهادهای استخباراتی می‌دانند.
امیرخان یار، معاون دوم مجلس نماینده‎گان در این باره اظهار داشت: "خواست ما این است که عاملین این قتل به سزا برسند".
صالح محمد صالح، عضو مجلس نماینده‌گان نیز افزود: "مشکلاتی که به جنرالان و نیروهای دولتی ما رسیده است ازبهر ناکارایی نهادهای کشفی می‌باشد".
جنرال عبدالرازق، فرماندۀ پیشین ولایت کندهار، به تاریخ 26 میزان در یک حملۀ مسلحانه در محوطۀ ولایت کندهار کشته شد.
او هنگامی آماج قرار گرفت که از یک نشست با سکات میلر، فرماندۀ مأموریت ناتو در افغانستان و شماری از مقام‌های دیگر، از دفتر والی کندهار بیرون می‌شدند.
در این حمله، عبدالمومین حسین خیل، رئیس امنیت کندهار نیز کشته شد و زلمی ویسا، والی کندهار زخم برداشت.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала