شرط طالبان برای برقراری آتش بس با دولت

© JAK / طالبان: در صورت تعیین زمان خروج نیروهای خارجی از افغانستان طالبان صلح خواهند کرد
طالبان: در صورت تعیین زمان خروج نیروهای خارجی از افغانستان طالبان صلح خواهند کرد - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
وزیر سابق طالبان اعلام کرد، در صورتی که دولت زمان خروج نیروهای خارجی از کشور را تعیین کند، زمینه برقراری آتش‌بس دوباره با طالبان فراهم خواهد شد.

به گزارش اسپوتنیک، به نقل از آریانا نیوز، سیداکبر آغا، وزیر سابق عدلیه طالبان اظهارداشت: آزادی شماری از زندانیان طالبان و تعیین زمان خروج نیروهای خارجی زمینه آتش‌بس مجدد را فراهم خواهد کرد.

رئیس شورای راه نجات افغانستان در نشست خبری در کابل تصریح کرد که بهتر است دولت برای نشان دادن حسن نیت خود شماری از زندانیان طالبان را آزاد کند.

وی افزود: بیش از 46 هزار عضو طالبان توسط دولت زندانی شدند، دولت باید 2 تا 3 هزار نفر از اعضای طالبان را باید آزاد کند.

وزیر عدلیه سابق طالبان گفت: گروه طالبان نیز به برقراری صلح با دولت تمایل دارد اما حضور نیروهای خارجی بزرگترین مانع آن محسوب می‌شود. 

اکبر آغا خاطرنشان کرد، ما از طالبان و دولت می‌خواهیم به برقراری آتش‌بس کمک کنند و زمینه گفت‌وگوها با نیروهای خارجی برای تعیین زمان خروج آنها فراهم شد.

هفدهم جوزا رئیس جمهور غنی در پیام ویدئویی از نیروهای امنیتی کشور خواست تا از بیست و هفتم ماه مبارک رمضان تا پنجم عید سعید فطر آتش‌بس یک‌طرفه با طالبان برقرار کنند.

پس از چند روز رهبری طالبان نیز با اعلام‌ آتش‌بس موقت به افراد این گروه دستور داد از حمله به نیروهای امنیتی افغانستان در سه روز نخست عید سعید فطر خودداری کنند.

پس از پایان آتش‌بس دولت با طالبان اشرف غنی بار دیگر آتش‌بس یکجانبه با طالبان را برای یک ماه تمدید کرد اما طالبان از تمدید مجدد آن خوددار کرد.

کارشناسان، علما، رهبران سیاسی و برخی از نمایندگان کشور بر این باورند که حضور نیروهای خارجی تنها مانع برقراری صلح در افغانستان محسوب می‌شوند.

این در حالی است که دبیرکل سازمان ناتو در واکنش به این موضوع اخیرا با چشم پوشی از خواسته مردم افغانستان به لزوم ادامه حضور نظامیان خارجی در افغانستان تاکید کرده است.

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала