استقبال ایران از گفت و  گوهای میان افغانستانی در قطر 

© K. Bezhanاستقبال ایران از گفت و  گوهای میان افغانستانی در قطر 
استقبال ایران از گفت و  گوهای میان افغانستانی در قطر  - اسپوتنیک افغانستان
عضو شوید
ایران از گفت و گوهای میان افغانستانی، بین دولت افغانستان، گروه های سیاسی و طالبان در دوحه استقبال کرد.

گفت و گوهای میان افغانستانی در قطر ممکن چند هفته طول بکشد - اسپوتنیک افغانستان
گفت و گوهای میان افغانستانی در قطر ممکن چند هفته طول بکشد
به گزارش اسپوتنیک به نقل از فارس، ایران درخصوص آغاز گفت و گوهای میان افغانستانی در دوحه بیانیه ای به شرح زیر صادر کرد.

ایران از آغاز گفت وگوهای میان افغانستانی، بین دولت افغانستان، گروه های سیاسی و طالبان استقبال می کند و امیدوار است این گفتگوها بدون مداخله خارجی و در یک تفاهم جامع بین افغانستانی ها به نتایج مطلوب خود برای استقرار صلح و ثبات دایمی در افغانستان، و امنیت در منطقه منجر شود.

 ایران همواره تاکید کرده است، که حل مشکلات در افغانستان راه حل نظامی نداشته و ادامه حضور نیروهای خارجی یکی از علل اصلی تداوم جنگ در افغانستان می باشد. تمامی مسائل و معضلات در افغانستان تنها از طریق گفتگو و مذاکره قابل حل و فصل هستند و خروج مسئولانه نیروهای خارجی پیش نیاز غیرقابل اجتناب برای رسیدن به صلح و امنیت در آن کشور است. 

 ایران امیدوار است دولت، گروه های سیاسی و طالبان بتوانند با حفظ دستاوردهای ارزشمند مردم افغانستان از جمله قانون اساسی، ساختارهای مردم سالارانه، مشارکت سیاسی فراگیر،  و حقوق و کرامت زنان، و حقوق اقلیت های قومی و مذهبی به توافقی پایدار دست یابند که متضمن صلح، آرامش، رفاه و سعادتمندی مردم افغانستان باشد و به نوبه خود باعث شود مهاجران افغانستانی به کشور خود بازگشته و سهم خود را در بازسازی، رشد و ترقی افغانستان ایفاء کنند.

ایران با اعلام آمادگی دوباره برای آن که همچون گذشته به پیشبرد روند صلح در افغانستان کمک کرده و امکانات و توانمندی های خود را بدین منظور در اختیار برادران و خواهران افغانستانی قرار دهد، هر گونه فرصت طلبی سیاسی و سودجویی کاسبکارانه، به ویژه استفاده دولت امریکا برای بهره برداری های انتخاباتی از گفتگوهای میان افغانستانی را به شدت محکوم کرده و آن را مخل این گفتگوها می داند.

یادآوری می کنیم، که امروز برای نخستین بار در مراسم گشایش گفت و گوهای میان افغانستانی در دوحه پایتخت قطر نمایندگان دولت افغانستان و گروه طالبان رو در روی هم نشستند. 

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала