روند رهایی زندانیان طالب تا چند روز دیگر پایان خواهد یافت؟

© Sputnikطالبان خواستار آزادی پنج هزار زندانی خود شد
طالبان خواستار آزادی پنج هزار زندانی خود شد - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
گروه طالبان تاکید دارند که زندانیان این گروه بر اساس فهرست که به دولت افغانستان تسلیم کردند، باید آزاد شوند. تا گفتگوهای میان افغانان آغاز گردد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تلویزیون 1، محمد نبی عمری، عضو دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر، دولت افغانستان به جعل پرونده های جنایی علیه زندانیان این گروه متهم می کند، و گفت، که براساس توافق‌نامه صلح طالبان با امریکا، لازم است که این ادعاها علیه زندانیان طالبان بررسی شود.

همچنان اظهار داشت، که اعتراض برخی دولت‌های خارجی بخاطر رهایی برخی از زندانیان‌شان مداخله آشكار در امور داخلی افغانستان است.

کندوز  - اسپوتنیک افغانستان
حمله طالبان به پاسگاه‌های امنیتی در مرکز کندز/ 8 نیروی امنیتی کشته شدند

بربنیاد توافق‌نامه صلح امریکا و طالبان، دولت افغانستان 5 هزار زندانی این گروه را باید بخاطر آغاز گفتگوهای میان افغانان از بند رها سازد و همچنان گروه طالبان نیز 1 هزار زندانی دولت را از بند رها می‌سازند.

تاکنون دولت افغانستان 4 هزار 400 زندانی طالبان و این گروه  845 زندانی وابسته به دولت افغانستان را رها کرده است.

شهاب الدین دلاور، عضو دیگر دفتر سیاسی طالبان در قطر، گفت: "مسئولیت تمام حوادث خونین، چهار ماه گذشته به دوش دولت افغانستان است، باید تا 15 ماه مارچ، 5 هزار زندانی ما را آزاد می‌کرد، ما آماده بودیم که 1 هزار زندانی آنها را در 10 روز آزاد کنیم".

نورالله نوری، عضو دیگر هیئت دفتر سیاسی طالبان در دوحه هم اظهار داشت: "به اندازه‌یی که اکنون عملیات ادامه دارد در برابر پوسته‌ها، ولسوالی‌ها و راه‌های عامه چون‌که در میان ما و کابل آتش‌بس نیست؛ این حمله‌ها می‌باشد".

بربنیاد توافق صلح، طالبان باید خشونت‌ها را در کشور نیز کاهش می‌دادند، اما اعضای دفتر طالبان در قطر می گویند که این گروه با نیروهای دولتی افغانستان در آتش‌بس نیستند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала