بلخی: وزارت امور مهاجرین از ادارات شفاف حکومت است

© Photo / کسراسیدحسین عالمی بلخی وزیر مهاجرین و عودت‌کنندگان
سیدحسین عالمی بلخی وزیر مهاجرین و عودت‌کنندگان - اسپوتنیک افغانستان
عضو شوید
وزیر امور مهاجرین کشور با اشاره به آلوده بودن این وزارت به فساد اداری در پنج سال قبل، می‌گوید که اکنون این وزارت یکی از ادارات شفاف حکومت به شمار می‌رود.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری صدای افغان، سید حسین عالمی بلخی، وزیر امور مهاجرین در نشست استماعیه‌ امروز (چهارشنبه، ۲۵ سرطان) مجلس نمایندگان، کارکردهای پنج ساله وزارت تحت امر خود را به نمایندگان ارائه کرد.
بلخی اضافه کرد، وزارت مهاجرین که در گذشته یکی از ادارات آلوده به فساد بود، اکنون به یکی از ادارات شفاف مبدل شده و ظرفیت مصرف بودجه انکشافی آن ده برابر افزایش یافته است.
او خاطرنشان کرد که وزارت امور مهاجرین استراتژی پنج ساله و استراتژی ملی مبارزه با فساد اداری را تدوین کرده و عملا فعالیت‌هایش را در دو بخش اقدامات پیش‌گیرانه و اقدامات اجرایی متمرکز ساخته است.

روز جهانی پناهندگان؛ امریکا 18 میلیارد افغانی برای مهاجرین افغان کمک می‌کند - اسپوتنیک افغانستان
روز جهانی پناهندگان؛ امریکا 18 میلیارد افغانی برای مهاجرین افغان کمک می‌کند

بلخی افزود که در نتیجه تدوین این استراتژی‌ها، اکنون هیچ فعالیت وزارت از نظر ادارات مسوول مبارزه با فساد اداری سرخ نیست و یکی از ادارات شفاف حکومت شناخته می‌شود.
بر بنیاد گفته‌های او؛ در ۵ سال گذشته در راستای ظرفیت‌سازی‌ها، تکمیل نیازمندی‌های اداره، انکشاف تشکیلات، ایجاد بخش‌های کلان کاری و رفع مشکلات کاری زنان که قبلا وجود نداشت، کارهای جدی صورت گرفته است.
وزیر امور مهاجرین یادآور شد که این وزارت در عرصه مصرف بودجه انکشافی نیز نسبت به گذشته پیشرفت چشمگیر داشته؛ طوری که مصرف بودجه انکشافی وزارت در سال ۱۳۹۳ به ۱۳.۳ درصد می‌رسید٬ اما مصرف بودجه انکشافی در سال ۱۳۹۸ به ۹۴.۴۵ درصد رسیده است.
او همچنین گفت که از سال ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۶ مجموعا ۳۲ تفاهمنامه همکاری میان وزارت امور مهاجرین و موسسات به منظور رسیدگی به وضعیت بیجاشدگان و برگشت‌کنندگان امضا شده است.
اما بلخی افزود که در دو سال اخیر به دلیل افزایش اعتماد موسسات و جامعه جهانی، این رقم به 127 تفاهمنامه همکاری افزایش یافته و نزدیک به دو میلیارد دالر امریکایی کمک های جامعه جهانی در عرصه مهاجرت جذب شده است.
وی شمولیت رایگان کودکان بدون مدرک افغانستان در مکاتب دولتی ایران، جلوگیری از آزار و اذیت، اخراج اجباری و برخورد سیاسی با مهاجران در پاکستان و جلوگیری از اخراج اجباری گروهی مهاجران افغانستان از اروپا را جزء مهمترین دستاوردهای مدیریت مهاجرین در بیرون از کشور خواند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала