شمخانی در دیدار با اتمر: فضای ایجاد شده توسط برخی رسانه‌های افغانستان در برابر ایران مایه تاسف است

© شورای امنیت ملی ایران شمخانی در دیدار با اتمر: فضای ایجاد شده توسط برخی رسانه‌های افغانستان در برابر ایران مایه تاسف است
شمخانی در دیدار با اتمر: فضای ایجاد شده توسط برخی رسانه‌های افغانستان در برابر ایران مایه تاسف است - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان در دیدار با دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران گفته است، که به هیچ طرف سومی اجازه مخدوش کردن پیوندهای دو کشور را نخواهیم داد.
اتمر و ظریف در سه دور گفت و گو در چه زمینه ای بحث کردند؟  - اسپوتنیک افغانستان
اتمر و ظریف در سه دور گفت و گو در چه زمینه ای بحث کردند؟ 

به گزارش اسپوتنیک به نقل از فارس، محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت خارجه افغانستان و هیأت همراه پس از ظهر امروز (یکشنبه) با حضور در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی ایران با علی شمخانی دیدار و گفت‌وگو کرد.

دریابان علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در دیدار محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت خارجه افغانستان با تاکید بر ضرورت نهایی سازی و امضای هر چه سریعتر سند جامع همکاری ایران و افغانستان تصریح کرد: امضای این سند راهبردی، ضمن ایجاد جهش و تحولی اساسی در روابط دو کشور و فعال سازی کلیه ظرفیت‌های قابل تبادل، استحکام مناسبات تاریخی دو کشور را به دنبال خواهد داشت. 
شمخانی با ابراز خشنودی از توافق بین آقایان غنی و عبدالله و افزایش ثبات در ساختار سیاسی افغانستان اظهار امیدواری کرد در سایه این توافق، رشد و توسعه همه جانبه در این کشور افزایش یافته وآلام و سختی‌های مردم برطرف شود. 

۴۰ سال پشتیبانی‌های همه جانبه و منحصر به فرد ایران از مردم افغانستان
دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران با اشاره به بیش از ۴۰ سال پشتیبانی‌های همه جانبه و منحصر به فرد ایران از مردم افغانستان به ویژه پذیرش بیش از سه میلیون مهاجر و ارائه انواع تسهیلات در حوزه‌های خدماتی، رفاهی، بهداشتی و آموزشی به آنان بر استمرار همراهی دولت و ملت ایران با برادران و خواهران افغانستانی خود تاکید کرد.
دریابان شمخانی با تبیین سیاست‌های تشنج آفرین و ناامن ساز امریکا در منطقه گفت: پس از شکست‌های فضاحت بار امریکا در سوریه و عراق که با فروپاشی داعش رقم خورد، دشمنان ملت‌های مسلمان با طراحی جدید، روابط حسنه ایران و افغانستان را هدف گرفته‌اند، تا مانع از تداوم همبستگی و مودت بین دو ملت شوند.

* فضای خبری سنگین و غیر مستند ایجاد شده از سوی برخی مسئولان و رسانه‌های افغانستان مایه تعجب و تاسف است
شمخانی با اظهار تاسف از جان باختن گروهی از شهروندان افغانستانی که غیر قانونی وارد ایران شدند، خاطرنشان کرد: در حالی که نیروهای انتظامی ایران هیچگونه نقشی در شکل گیری این رخدادها نداشته‌اند، فضای خبری سنگین و غیر مستند ایجاد شده از سوی برخی مسئولان و رسانه‌های افغانستان مایه تعجب و تاسف است.
وی افزود: مستندات غیر قابل تردیدی در رد ادعاهای مطرح شده بر علیه ایران وجود دارد که در صورت اراده طرف افغانستانی می‌تواند فارغ از فضاسازی‌های غیر سازنده مورد بررسی قرار بگیرد.

* اتمر: به هیچ طرف سومی اجازه مخدوش کردن پیوندهای دو کشور را نخواهیم داد
محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت خارجه افغانستان نیز در این دیدار با قدردانی از همراهی و حمایت‌های مستمر، موثر و همه جانبه جمهوری اسلامی از دولت و ملت افغانستان در طول سال‌های متمادی، بر اراده دولت و ملت افغانستان برای گسترش روابط فیمابین تاکید کرد.
وی استمرار روابط گرم و دوستانه بین دو کشور را از اولویت‌های اصلی دولت افغانستان برشمرد و افزود: به هیچ طرف ثالثی اجازه مخدوش کردن روابط دو کشور را نخواهیم داد.
وی با اظهار تاسف از برخی اقدامات غیر قابل قبول از سوی بدخواهان دو کشور که با سوء استفاده از جریحه دار شدن احساسات پاک مردم افغانستان در وقایعی که منجر به جانباختن گروهی از اتباع این کشور شد خاطرنشان کرد: بر حل موضوعات فیمابین دو کشور از طریق گفت‌وگو و مدارا تاکید و هرگونه اظهار و اقدام سوء علیه جمهوری اسلامی ایران را محکوم می‌کنیم.

اتمر ضمن ضمن تایید اظهارات دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان پیرامون اهمیت و نقش مهم امضای سند جامع همکاری های ایران و افغانستان ابراز امیداوری کرد که با تلاش مضاعف دو کشور سند ظرف سه ماه آینده نهایی شده  و به امضای روسای جمهور دو کشور برسد.

یادآوری می کنیم، که حنیف اتمر را که یک گروه ۴۵ نفره از مقامات افغانستانی همراهی می‌کند، پیش از این نیز سه دور گفت‌وگو با محمدجواد ظریف داشت.

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала