عبدالله: نتایج انتخابات اگر براساس آرا نباشد پذیرفتنی نیست

عبدالله: نتایج انتخابات اگر براساس آرا نباشد پذیرفتنی نیست
عبدالله: نتایج انتخابات اگر براساس آرا نباشد پذیرفتنی نیست - اسپوتنیک افغانستان
عضو شوید
رئیس اجرائیه افغانستان گفت، که در این دور از انتخابات سازش و مصالحه در کار نیست.
نشست مشورتی کمیسیون شکایات با جوانب ذی‌دخل برای حل بُن‌بست انتخابات/ درگیری لفظی  - اسپوتنیک افغانستان
نشست مشورتی کمیسیون شکایات با جوانب ذی‌دخل برای حل بُن‌بست انتخابات/ درگیری لفظی

به گزارش اسپوتنیک به نقل از فارس، داکتر عبدالله عبدالله ریاست اجرائیه افغانستان می‌گوید: در این دور از انتخابات سازش نمی‌کند و به مبارزه برای پیروزی ادامه خواهد داد. 

وی که با روزنامه نیویورک تایمز مصاحبه می‌کرد، افزود:  غنی برای کشور یک چالش بوده و موضوع این است که چگونگی وی را بدون اینکه به کشور لطمه بزند، از قدرت کنار گذاشته شود.

سه ماه پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، فرآیند انتخابات به بن‌بست رسیده و مقامات افغانستان و غرب هشدار می‌دهند، که این موضوع می‌تواند خطر بسیاری بزرگی برای ثبات در این کشور نسبت به انتخابات گذشته به وجود آورد.

به نوشته نیویورک تایمز، عبدالله که برای کسب کرسی ریاست جمهوری نامزد شده، برای سومین بار با مقامات کمیسیون انتخابات به بن‌بست خورده است. اما تفاوت در این دور با دفعات گذشته این است که دیپلمات‌های امریکایی تمرکز خود را بروی مذاکره با طالبان گذاشته و اعلام کردند که قصدی برای مداخله در این دور از انتخابات ندارند.

عبدالله عبدالله در بخشی دیگر از گفتگوی خود با بیان اینکه مصمم به ادامه مبارزه است، گفت: اگر هدف یک فرد صرفا باقی ماندن در سیاست است، وی دیگران را گمراه کرده و خود نیز راه را گم می کند.

به نوشته این روزنامه امریکایی، بسیاری از متحدین عبدالله، جنگ سالاران و فرماندهانی هستند که توسط اشرف غنی تحقیر شده و  در آخرین لحظه و از روی اجبار به وی گرایش پیدا کردند و در حال حاضر نگران آینده سیاسی رئیس اجرائیه افغانستان هستند.

یکی از این افراد جنرال دوستم است، که در دور گذشته انتخابات، غنی وی را به عنوان معاون نخست انتخاب و سپس بسیاری از اختیارات وی را از وی گرفت.

نیویورک تایمز می‌افزاید: این فرماندهان با توجه به اختلافاتی که بر سر انتخابات پیش آمده به عبدالله پیشنهاد دادند، که برخی از ولایت‌ها افغانستان را تصرف و از این طریق پیام محکمی به مخالفان ارسال کنند.

از سوی دیگر عبدالله بارها با سفرا و جنرال‌های غربی برای جلب حمایت آنها برای راهپیمایی خیابانی گفتگو کرده است.

همچنین دیدار غنی با ترامپ در سفر غیرمنتظره وی به افغانستان باعث عصبانیت مشاوران عبدالله از نادیده گرفتن شدن وی در بحبوحه انتخابات شده است، عصبانیت با تیلیفون پمپئو برای دلجویی از عبدالله تا حدودی تسکین یافت.

نیویورک تایمز افزود: اختلاف اساسی در انتخابات افغانستان برسر 300 هزار رای است که طرفداران عبدالله می‌گویند، که کمیسیون بدون شفافیت آنها را به نفع غنی شمرده است. اطلاعات دستگاه های بایومتریک نشان می‌دهد که 100 هزار از این آرا در در ساعت یا حتی روزهای پیش از شروع انتخابات به صندوق ریخته شده است.

این در حالیست طرفداران غنی،‌ عبدالله را متهم می‌کنند که وی آب را گل آلود می‌کند تا دوباره سهمی از قدرت را به دست آورد.

این رسانه آمریکایی توضیح داد: در سال 2014 عبدالله اعتقاد داشت در دور اول انتخابات را پیروز شده است، اما حاضر شد در دور دوم با غنی وارد رقابت شد، به این تصور که رقیب وی شانسی برای پیروزی ندارد. اما هنگامی که کمیسیون غنی را پیروز انتخابات اعلام کرد، عبدالله اظهار داشت که تقلب گسترده رخ داده است.

طرفداران وی در سال 2014 بزرگراه‌ها را بسته و کنترل چندین ولایت را در اختیار گرفتند. عبدالله طرفداران خود را به آرامش فرا خواند و به تقسیم قدرت با مداخله امریکا رضایت داد.

اما اشرف غنی، در 5 سال گذشته تقسیم قدرت را نادیده گرفت و عبدالله و طرفداران وی را به حاشیه رانده است و این موضوع باعث شده که افغانستان در حال حاضر با یک بحران عمیق روبرو باشد.

عبدالله همچنین در  ادامه مصاحبه با نیویورک تایمز تاکید کرد: متحدین وی درخواست مقابله با غنی را می‌دهند، که این موضوع می‌تواند به فروپاشی دولت منجر شود، اما وی بارها به این افراد هشدار داده  که این اقدامات کشور را از کنترل همه خارج خواهد بود.

وی در پایان با بیان اینکه به دنبال این نیست که مشکلی برای کشور به وجود آورد، گفت: اگر غنی به صورت عادلانه در انتخابات پیروز شود، به وی تبریک خواهم گفت، اما اگر این پیروزی براساس آرا نباشد، پذیرفتنی نیست.

در همین حال، امروز هم کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون شکایت های انتخاباتی با نمایندگان دسته های انتخاباتی جلسه مشورتی را تشکیل داده که تا اکنون ادامه دارد.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала