سفر رئیس جمهور غنی به امریکا به تعویق افتاده است

© @ARG - FB / اشرف غنی
اشرف غنی  - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
پیش از این گزارش شده بود که رئيس جمهور غنی فردا در راس یک هیئت بلندپایه به واشنگتن سفر می‌کند.

به گزارش اسپوتنیک، منابع به طلوع‌نیوز گفته اند که سفر محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری اسلامی افغانستان که قرار بود روز شنبه (۷ سپتمبر) با یک هیئت ۱۳ نفری به واشنگتن انجام شود، به تعویق افتاده است.

منبع: رئيس جمهور غنی ۷ سپتمبر با ترامپ در امریکا مذاکره می‌کند - اسپوتنیک افغانستان
منبع: رئيس جمهور غنی ۷ سپتمبر با ترامپ در امریکا مذاکره می‌کند

به گفتۀ منابع، قرار بود آقای غنی روز شنبه به واشنگتن برود و روز دوشنبه با دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده امریکا دیدار کند.

ریاست جمهوری تاکنون در این باره چیزی نگفته است.

این در حالی است که امریکا و طالبان روی یک موافقتنامه صلح در اصول به توافق رسیده اند و حکومت افغانستان در باره چگونگی توافق امریکا با طالبان نگرانی شدید خود را اعلام کرده است.

قابل ذکر است که این سفر در حالی رخ خواهد داد که امریکا در تلاش آغاز گفتگوهای میان افغانان پیش از انتخابات ششم میزان ریاست جمهوری در افغانستان است.

زلمی خلیلزاد پس از پایان نهمین دور گفتگوهای صلح، روز یک‌شنبه (۱۰ سنبله) از قطر به کابل آمد و متن توافق‌نامه صلح میان امریکا و طالبان را به رهبران حکومت افغانستان نشان داد.
حکومت افغانستان گفت که این توافق‌نامه را با دقت کامل بررسی می‌کند و نیز از زلمی خلیلزاد خواست تا آن را با چهره‌های سیاسی افغانستان نیز شریک سازد.

بربنیاد اطلاعاتی که توسط مقام‌های افغانستان و شخص زلمی خلیلزاد شریک شده است، در این توافق‌نامه افزون به اینکه به مسأله آتش‌بس و آغاز گفتگوهای مستقیم بین‌الافغانی اشاره شده، آمده که در گام نخست باید ۵ هزار سرباز امریکایی در مدت ۱۳۵ روز از ۵ پایگاه در افغانستان خارج شوند.
در بدل این خروج، طالبان نیز وعده کرده که خشونت را در ولایت‌های کابل و پروان کاهش می‌دهند.

تعویق انتخابات ریاست جمهوری پیش‌رو و روی‌کار آمدن حکومت موقت، از موارد دیگری است که به این توافق‌نامه پیوند داده می‌شوند، اما تاکنون به گونه رسمی تایید نشده‌اند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала