چرا متجاوز جنسی بر زنان فوتبالیست تاهنوز هم آزاد است؟

© Photo / FB/Affکرام الدین کریم
کرام الدین کریم - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
هرچند بیش از یک ماه از صدور حکم دادستانی کل درخصوص بازداشت رئیس پیشین فدراسیون فوتبال افغانستان می‌گذرد، اما نهادهای امنیتی تاکنون نتوانسته‌اند این حکم را اجرا کنند.

به گزارش اسپوتنیک، به رغم صدور حکم بازداشت کرام‌الدین کریم، رییس پیشین فدراسیون فوتبال به اتهام «تجاوز جنسی بر زنان فوتبالیست» وی هنوز هم بازداشت نشده است. حکم بازداشت او یک ماه پیش از سوی دادستانی کل به نهادهای امنیتی فرستاده شده است اما آنان تاکنون موفق به بازداشت وی نشده‌اند.
مسوولان وزارت داخله روز یک‌شنبه، دوم سرطان گفتند که آنان در تلاش‌اند کرام‌الدین کریم را با توجه به حکم دادستانی کل، هرچه زودتر بازداشت کنند. به گفته‌ی مسوولان این وزارت حکم نهاد دادستانی کل مبنی بر بازداشت کرام‌الدین کریم به اتهام «تجاوز جنسی» بر بازیکنان تیم ملی فوتبال زنان، به آنان رسیده، اما وی هنوز بازداشت نشده است.
دادستانی کل در اواخر ماه ثور دستور بازداشت کرام‌الدین کریم را به اتهام «تجاوز جنسی» صادر کرد و از ارگان‌های امنیتی خواست که آقای کریم را بازداشت کنند. به گفته مسوولان دادستانی کل ، این تصمیم به دلیل حاضر نشدن کرام‌الدین کریم به لوی‌سارنوالی گرفته شده است. 

واکنش جالب خالده پوپل پس از حکم فیفا بروی کرام الدین کریم - اسپوتنیک افغانستان
ورزش
واکنش جالب خالده پوپل پس از حکم فیفا بروی کرام الدین کریم

هرچند بیش از یک ماه از صدور حکم لوی‌سارنوالی در این باره می‌گذرد، اما نهادهای امنیتی تاکنون نتوانسته‌اند این حکم را اجرا کنند.
این در حالی است که فدراسیون بین‌المللی فوتبال به تاریخ 18 جوزا کرام‌الدین کریم، رییس پیشین فدراسیون فوتبال افغانستان را در پیوند به اتهام آزارواذیت جنسی زنان فوتبالیست گناه‌کار شناخت و از فعالیت در بخش فوتبال به صورت دایمی محروم کرد. افزون بر آن آقای کریم از سوی کمیته‌ی اخلاقی این فدراسیون، یک میلیون فرانک سوئیس معادل بیش‌تر از ۸۰ میلیون افغانی نیز جریمه شده است.
فعالان حقوق زن در کشور ضمن انتقاد از سکته‌گی در بازداشت کرام‌الدین کریم می‌گویند که پیگیری نشدن جدی این قضیه باعث می‌شود که زنان در جامعه احساس ناامنی کنند. به گفته این فعالان، به تعویق انداختن بازداشت کرام‌الدین کریم باعث تقویت فرهنگ معافیت از تعقیب عدلی می‌شود.
این فعالان حقوق زن می‌گویند که قضیه‌ی اتهام «تجاوز جنسی رییس فدراسیون فوتبال بر زنان فوتبالیست» باعث گسترش محدودیت در حیطه‌ی کاری زنان افغان خواهد شد. آنان می‌افزایند که قضایای تجاوز جنسی بر زنان آسیب جدی‌ای بر جایگاه این قشر در جامعه وارد می‌کند.
از سوی دیگر، شماری از فعالان حقوق زن بازداشت نشدن کرام‌الدین کریم را با توجه به «اثبات» جرم وی، «پرسش‌برانگیز» می‌خوانند. آنان می‌گویند که سکته‌گی در بازداشت متهمان باعث قوی شدن فرهنگ معافیت از مجازات می‌شود.
فدراسیون بین‌المللی فوتبال یا فیفا، کرام‌الدین کریم، رییس پیشین فدراسیون فوتبال افغانستان را از فعالیت در بخش فوتبال به صورت دایمی منع کرده و آقای کریم از سوی این فدراسیون، یک میلیون فرانک سوئیس معادل 80 میلیون افغانی نیز جریمه شده است.
بر اساس خبرنامه‌ای که از سوی فدراسیون بین‌المللی فوتبال به تاریخ هژدهم جوزا نشر شد، کمیته اخلاقی این فدراسیون کرام‌الدین کریم را به اتهام «سوءاستفاده و آزارواذیت جنسی زنان فوتبالیست» گناه‌کار شناخته است. این نتیجه‌گیری پس از بررسی شکایت پنج فوتبالیست زن گرفته شده است. بر اساس این نتیجه‌گیری، آقای کریم در جریان کارش در فدراسیون فوتبال افغانستان در سال‌های 2013 تا 2018 برخی از زنان عضو تیم ملی فوتبال را مورد آزارواذیت جنسی قرار داده است.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала