واکنش انجمن دوستی ایران و افغانستان به سخنان عراقچی

© AFP 2023 / Atta Kenareواکنش انجمن دوستی ایران و افغانستان به سخنان عراقچی
واکنش انجمن دوستی ایران و افغانستان به سخنان عراقچی - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
پیوند دولت و ملت ایران با ملت شریف افغانستان نیز طی چهار دهه گذشته همواره بر پایه کرامت انسانی و احترام به پیوند‌های دینی، فرهنگی و تاریخی بی‌نظیر دو ملت استوار بوده است.
واکنش ایرانی‌ها به اظهارات عراقچی مبنی بر اخراج مهاجران افغان از ایران - اسپوتنیک افغانستان
واکنش‌های تند به اظهارات عراقچی مبنی بر اخراج مهاجران افغان از ایران

به گزارش اسپوتنیک به نقل از فارس، انجمن دوستی ایران و افغانستان در واکنش به اظهارات اخیر «عباس عراقچی» معاون وزیر امور خارجه ایران بیانیه‌ای به شرح زیر منتشر کرد:

بسمه تعالی

جمهوری اسلامی ایران از زمان پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون بدلیل دفاع از ارزش‌های انسانی و اخلاقی و دینی همواره آماج ناجوانمردانه‌ترین تهاجمات از سوی متجاوزین به آزادی و حقوق انسانی قرار داشته و بهای سنگینی نیز برای صیانت از این مرز‌ها پرداخته است تقدیم هزاران هزار شهید و جانباز گرانقدر موید همین نکته می‌باشد؛ و بالاترین افتخار اینکه ایران سرافراز در دفاع از ارزش‌ها و نیز تعالی کرامت و شرف انسانی در طول ۴۰ سال گذشته از هیچ تلاشی فروگذار نکرده و نخواهد کرد.

پیوند دولت و ملت ایران با ملت شریف افغانستان نیز طی چهار دهه گذشته همواره بر پایه کرامت انسانی و احترام به پیوند‌های دینی، فرهنگی و تاریخی بی‌نظیر دو ملت استوار بوده است.

بر همین اساس ایران عزیز در طول ۸ سال دفاع مقدس و در سخت‌ترین شرایط بین المللی هیچ گاه حاضر نشد از حقوق ملت افغانستان در دفاع از سرزمین خود در برابر ارتش سرخ شوروی کوتاه بیاید و با پذیرش میلیون‌ها مهاجر و آواره‌ جنگی در کنار ملت مسلمان افغانستان ایستاد و از آرمان‌ها و ارزش‌های انسانی و اسلامی جانانه دفاع کرد. رویه‌ای که در تمام دوران پس از آن نیز ادامه داشته است.

سخنان جناب آقای دکتر عراقچی به عنوان یکی از مقامات ارشد وزارت امور خارجه ایران در تبیین مشکلات پیش آمده که با هدف پیش آمده ناشی از بدعهدی‌های دشمن مشترک ملت‌های منطقه و مسائل مربوط به حضور مهاجرین افغانستانی در ایران اگرچه با نقد‌هایی هم همراه بوده، اما قطعا با منویات انقلاب اسلامی و رویه سرافرازانه ملت ایران و نیز آرمان‌های حضرت امام و رهبری فرزانه انقلاب منطبق نبوده است و بی‌شک هیچگاه جمهوری اسلامی در دفاع از ارزش‌های انقلابی و اسلامی خود در تکریم آرمان‌های انسانی از پای ننشسته در شرایط سخت کنونی نیز همواره وظایف اسلامی و برادرانه خود را در این خصوص ادا خواهد کرد.

پس بنابراین هجمه‌های بی‌منطق و مغرضانه به سیاست‌های اصولی جمهوری اسلامی ایران به بهانه نقد اظهارات آقای عراقچی هیچگاه پذیرفته شدنی نیست و تاثیری در همدلی برادرانه دوملت نخواهد گذاشت.

در پایان امید است وزارت خارجه ایران از طرق مناسب نسبت به تصحیح و شفافیت سازی در این باره اقدام نماید.

انجمن دوستی ایران و افغانستان

یادآوری می کنیم، که سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران، چهارشنبه شب (۱۸ ثور) در مصاحبه با شبکه دو سیما از احتمال بیرون کردن مهاجران افغانستان از ایران خبر داده گفته بود:- "هم اکنون بیش از سه میلیون افغانستانی در ایران هستند که دو میلیون فرصت شغلی را اشغال کرده‌اند و سالانه سه تا پنج میلیارد یورو از ایران را بیرون می‌کنند".

وی افزود:- "اگر تحریم‌ها اثر کند و فروش نفتمان به صفر برسد، جمهوری اسلامی ایران مجبور است سیاست ویژه ای را برای اقتصاد خود در نظر بگیرد و ممکن است نتوانیم به این شکل ادامه دهیم و از برادران و خواهران افغانستانی مان بخواهیم ایران را ترک کنند".

این سخنان عراقچی با واکنش تند شهروندان دو کشور مواجه شد. 

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала