نرم‌افزار ساخت جوانان افغان به رقابت جهانی راه یافت

© Photo / FB / E-WATCHبرنامه E-Watch برای نظارت از انتخابات
برنامه E-Watch برای نظارت از انتخابات - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
این نرم افزار سال گذشته از آن رونمایی شد،اکنون با هشتاد نرم افزار دیگر در بخش فن‌آوری اطلاعاتی رقابت جهانی «جی آی اس تی» در امریکا قرار گرفته است.

به گزارش اسپوتنیک، گروهی از جوانان در افغانستان که نرم‌افزاری برای نظارت بر انتخابات ساخته بودند اکنون می‌گویند که این نرم‌افزار شان در یک رقابت جهانی تا نیمه نهایی راه یافته است.
آنان می‌گویند که نرم افزار «ای واچ» یا نظارت بر انتخابات را از بهر آن نامزد این رقابت کردند تا نام افغانستان از فهرست فساد اداری بیرون شود و افغانستان همچون نمونه‌یی از شفافیت و مبارزه با فساد اداری شناخته شود.
این جوانان می‌گویند که نرم افزار «ای واچ» مرحله ارزیابی فنی را که پاسخ‌گوی یک مشکل بزرگ است سپری کرده است و تنها نرم افزار در بخش شفافیت در مرحله نیمه نهایی این رقابت است.
این نرم افزار سال پار رونمایی شد و اکنون با هشتاد نرم افزار دیگر در بخش فن‌آوری اطلاعاتی رقابت جهانی «جی آی اس تی» در امریکا قرار گرفته است.
علی رضا حسینی، رییس نهاد میند افغانستان، گفت: «هدف اساسی که میند افغانستان در این برنامه اشتراک کرد این بود که ما می‌خواستیم نام افغانستان را که فعلا بیشتر می‌گویند ما در صدر جدول فساد اداری قرار داریم، این را تغییر بدهیم.»
بربنیاد گفته‌های این جوانان، نرم افزار «ای واچ» به گونه‌‌ی طراحی شده است که می‌توان در برگزاری انتخابات شفاف از آن کار گرفت. اکنون این نرم افزار برای راه یافتن به مرحله نهایی به رای آنلاین از سراسر جهان نیاز دارد.
فرشاد میرزایی، معاون نهاد میند افغانستاندر صحبت با طلوع نیوز گفته است: "این اپلکیشن هم می‌تواند در پروسه انتخابات شفافیت بیاورد و هم اینکه پروسه را سریعتر بسازد."
این جوانان می‌گویند که اگر نرم افزار «ای واچ» در مرحله نهایی در میان بیست و چهار نرم افزار برنده اعلام شود، آنان می‌توانند که نرم افزاری بعدی شان درباره مبارزه با فساد بسازند.

 

 

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала