جنگ طالبان برای تخریب منار باستانی غور؛ منار جام در یک قدمی نابودی است

© Photo / وبسایت جام غورمنار باستانی جام در ولایت غور افغانستان
منار باستانی جام در ولایت غور افغانستان - اسپوتنیک افغانستان
عضو شوید
برخی منابع در غور می‌گویند که طالبان بر پوسته‌های امنیتی مسؤول حفاظت از منار باستانی جام در این ولایت، حمله کرده و قسمت‌های زیادی از جنگل اطراف آن را به آتش کشیده‌اند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری آوا، این منابع می‌گویند که در این حمله آسیبی به منار نرسیده؛ اما قسمت زیادی از جنگل‌های اطراف این منار به آتش کشیده شده و مسجد پسته‌ امنیتی نیز در نتیجه‌ برخورد مرمی راکت تخریب شده است.
این منبع که نخواست نامی از وی برده شود، گفت که پس از شش ساعت درگیری، طالبان از این منطقه، عقب زده شده‌اند.
با این‌حال، یک عضو شورای ولایتی غور گفته است که گزارش‌هایی موجود است که چندی قبل طالبان قصد کنده‌کاری کناره‌های منار را داشته‌اند.
محمد مهدوی؛ عضو شورای ولایتی غور هدف از این کار طالبان را به دست آوردن اشیای تاریخی عنوان کرد و گفت که مشخص نیست که آیا آنها توانسته‌اند چیزی به دست آورند یا خیر.
به گفته‌ وی، اگر مقام‌های مرکزی توجه جدی به این منار نداشته باشند، امکان از بین رفتن منار جام غور وجود دارد.

مهدوی گفت که دو شب قبل، طالبان حمله‌ای بر پسته‌های محافظ این منار انجام دادند. چند راکت به سمت منار فیر کرده‌اند که به آن اصابت نکرده‌ است؛ اما فیرهای تفنگ طالبان به منار اصابت کرده و قسمت‌هایی از آن را تخریب کرده است.
در همین حال، محمدعارف عابر؛ سرپرست دفتر سخنگوى والی غور حمله شب گذشته در ساحات منار باستانی جام را تائيد کرد؛ اما در این مورد جزئیاتی ارائه نداد.

 از سوي دیگر، فخرالدین آریاپور؛ رئيس اطلاعات و فرهنگ غور ضمن ابراز نگرانی از وضعیت امنیتی اطراف منار جام غور گفت که طالبان در این حمله به منار جام آسیب نرسانده‌اند.
رییس اطلاعات و فرهنگ غور افزود که در درگیری‌های شب گذشته مرمی‌های زیادی از سلاح‌های مختلف به منار برخورد کرده است.
طالبان تاکنون در این مورد ابراز نظر نکرده‌اند؛ اما براساس گزارش‌های منتشرشده در سال‌های اخیر، این گروه تمایل به تخریب آثار تاریخی دارد، چنانکه چند سال قبل مجسمه‌ های بودا در بامیان را تخریب کردند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала