چرا اعضای کمیسیون انتخابات با نصب استیکر به روی کاپی شناس‌نامه‌ها مخالف استند؟

© Photo / IEC Afghanistan FBمخالفت اعضای کمیسیون انتخابات به نصب استیکربروی کاپی شناس‌نامه‌ها
مخالفت اعضای کمیسیون انتخابات به نصب استیکربروی کاپی شناس‌نامه‌ها - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
اعضای کمیسیون مستقل انتخابات، می‌گویند با طرحی که خبرش را ارگ ریاست جمهوری روز پنج شنبه بیرون کشید تنها رییس و یک عضو دیگر این کمیسیون موافق استند، اما چهار عضو دیگر این کمیسیون این طرح را رد کرده اند.

دو معاون و دو عضو كميسيون مستقل انتخابات، تصميم در بارۀ نصب برچسب بر كاپي شناس نامه ها را غيرقانوني مي‌دانند و با این کار مخالف اند.
آنان می‌گویند که رییس این کمیسیون همراه رییس‌جمهور به تنهایی در بارۀ این طرح تصمیم گرفته اند.
اعضای کمیسیون مستقل انتخابات، می‌گویند با طرحی که خبرش را ارگ ریاست جمهوری روز پنج شنبه بیرون کشید تنها رییس و یک عضو دیگر این کمیسیون موافق استند، اما چهار عضو دیگر این کمیسیون این طرح را رد کرده اند.
فيصله نامۀ كميسيون مستقل انتخابات در بارۀ این موضوع که به دست رسانه ها رسیده، نشان می دهد که وسیمه بادغيسي، معاون عملياتي و معاذ الله دولتي، معاون اداري و مالي، کمیسیون انتخابات، عبدالقادر قريشي و مليحه حسن، اعضاي كميسيون مستقل انتخابات آن را امضا کرده اند.
بربنیاد این فیصله نامه، این اعضای کمیسیون انتخابات طرح بدیل برچسپ در كاپي شناس نامه ها را رد كرده اند.
آنان مي‌گويند كه بربنياد قانون انتخابات، این كميسيون نمي تواند در جريان روند انتخابات کارشیوه های مربوط به انتخابات را تعدیل کند.
معاونان اين كميسيون، مي‌گويند كه در حضور گراند كيپن، آقاي بهجت و كبريا، نماينده گان سازمان ملل متحد در كابل و شهلا حق، سرپرست پیشین دبيرخانۀ كميسيون مستقل انتخابات (خانم حق در اعتراض به این موضوع از سمتش استعفا داده است) به روز بيستم ماه ثور، اين تصميم را گرفته اند، اما رییس این کمیسیون با رییس جمهور این فیصلۀ آنان را نادیده گرفتند و این طرح را رییس این کمیسیون در هماهنگی با رییس جمهور از بهر نصب برچسپ در کاپی شناس نامه ها عملی اعلام کردند.
رييس كميسيون انتخابات، حاضر نيست در اين باره این موضوع با رسانه ها گفت و گو کند.
خبر نصب برچسب ها بر کاپی شناس نامه ها روز پنج شنبه از سوی دفتر سخن‌گوی رییس جمهور بیرون داده شد، اما معاون سخن گوی ریاست جمهوری ادعای دخالت حکومت را درکار های کمیسیون مستقل انتخابات رد می‌‎کند.
در همین حال، شماری از آگاهان واعضای مجلس سنا می‌گویند که هرگونه تحمیل خلاف قانون برروند انتخابات این برنامه ملی را بد نام خواهد ساخت.
کمیسیون مستقل انتخابات ثبت نام‌های رأی دهنده‌گان را تا یک ماه دیگر در مر کزهای ولایت ها تمدید کرده است. قرار است این روند به زودی در ولسوالی ها نیز آغاز شود.

 

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала