قانون دسترسی به اطلاعات از سوی ریاست جمهوری تایید شد

© Photo / M.Naderiقانون دسترسی به اطلاعات از سوی ریاست جمهوری تایید شد
قانون دسترسی به اطلاعات از سوی ریاست جمهوری تایید شد - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
رئیس جمهوری افغانستان در جلسه‌ی کابینه این کشور، طرح قانون دسترسی به اطلاعات را تایید کرده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ارگ ریاست جمهوری افغانستان، آمده که این طرح از سوی مقام‌های ارشد وزارت عدلیه‌ی افغانستان به این جلسه ارایه شد و سپس در 5 فصل و 41 ماده از سوی کمیته‌ی قوانین مورد تائید قرار گرفت.
در این اعلامیه آمده است: «هدف طرح قانون دسترسی به اطلاعات، تامین حق دسترسی اشخاص حقیقی و حکمی به اطلاعات از ادارات، حصول اطمینان از شفافیت، تقویت فرهنگ اطلاع‌رسانی، مشارکت مردم در حکومت‌داری و حساب‌دهی از عملکرد ادارات و مبارزه علیه فساد اداری، رعایت ماده‌ی نوزدهم اعلامیه جهانی حقوق بشر و تنظیم طرز تقاضا و ارایه اطلاعات تشکیل می‌دهد».
در جلسه کابینه‌ی افغانستان که در ارگ ریاست جمهوری این کشور برگزار شده بود، به سرور دانش، معادن دوم ریاست جمهوری وظیفه داده شده تا به همکاری وزارت عدلیه، طرح این قانون را با در نظرداشت ایجاد کمیسیون برای مدت سه سال، در مرکز و سپس در صورت ضرورت در ولایات تهیه کند.

در این جلسه هم‌چنان روی طرح تعدیل، ایزاد و لغو برخی از مواد قانون امور ذاتی افسران، بریدملان و ساتنمنان به‌منظور تنظیم رتبه، امتیاز و معاشات و اجرای حقوق بازنشستگی آنان بحث شده است.
کابینه‌ی افغانستان این طرح را نیز مورد تائید قرار داده و وزارت عدلیه این کشور مسئولیت گرفته که طرح تعدیل این قانون را با آوردن تغییراتی مانند حذف جزای محرومیت بازنشستگی و معادلات ارکان‌الحرب با سویه تحصیلی ماستری و چگونگی ترفیع بعدی ساتنمنان و بریدملان را وضاحت داده و آن را نهایی کند.
طرح قانون تاسیس شرکت‌ها
در اعلامیه‌ی ارگ ریاست جمهوری افغانستان آمده که در این جلسه روی طرح قانون شرکت‌های محدودالمسئولیت نیز بحث شده است. بر اساس این اعلامیه طرح قانون شرکت‌های محدودالمسئولیت به‌خاطر تنظیم امور مربوط به طرز تاسیس شرکت‌ها در افغانستان ترتیب شده که دارای 14 فصل و 104 ماده می‌باشد.
در این طرح هم‌چنان در مورد چگونگی تنظیم شرکت‌های خارجی که با مسئولیت‌های محدود در خارج از افغانستان تاسیس شده اما در این کشور فعالیت دارند، تنظیم امور مربوط به صدور جواز فعالیت و شرایط ثبت آن و هم‌چنان تسهیل زمینه‌ی سرمایه‌گذاری، توسعه اقتصادی و تجاری آمده است.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала