محاکمه در انتظار گلبدین

© Photo / ارگمحاکمه در انتظار گلبدین
محاکمه در انتظار گلبدین - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
سازمان ملل در پاسخ به درخواستی که خواهان عدالت برای قربانیان جرم هایی که توسط حکمتیار صورت گرفته، می گوید که شهروندان افغانستان که قربانی ظلم شده‌اند نباید از حقوق حقه قضایی شان محروم شوند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری صدای افغان(آوا) هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان می گوید که بعدازظهر پنجشنبه، درخواستی را که خواهان عدالت برای قربانیان جرم هایی که ادعا می شود توسط گلبدین حکمتیار صورت گرفته، دریافت کرده است.

در عین حال یوناما عنوان نکرده که این درخواست را از سوی چه کسی دریافت کرده اما گفته از توافق هایی که باعث کاهش خشونت در افغانستان می شود و اجازه می دهد تا افغان ها در کنار هم صلح آمیز زندگی کنند و همچنان از پیشرفت ها در تطبیق توافق میان دولت افغانستان و حزب اسلامی گلبدین حکمتیار، استقبال می کند اما در ادامه خبرنامه این معاونت آمده است که سازمان ملل متحد باور دارد که توجه به حقوق بشر بسیار مهم است و توسعه و حفاظت از حقوق بشر، اصل اساسی صلح پایدار و واقعی می باشد.

به باور ملل متحد عدالت انتقالی و مصالحه از اساسات مهم به شمار می روند.

تدامیچی یاماموتو نماینده خاص سرمنشی ملل متحد برای افغانستان و رئیس یوناما می گوید: "شهروندان افغانستان و کسانی که قربانی ظلم و ستم گردیده اند نباید از حقوق حقه قضایی شان محروم گردند. ملل متحد به حمایتش از تلاش های افغان ها برای رسیدنی صلح، عدالت و امنیت ادامه می دهد.

یوناما از تلاش های حکومت وحدت ملی برای شامل ساختن تمام کسانی که علاقمند به ترک خشونت و تأمین صلح عادلانه هستند، حمایت می نماید. این مأموریت همچنان به پشتیبانی از پروسه های مصالحه که اجازه می دهد تا صدای قربانیان شنیده شود، متعهد باقی خواهند ماند.

گلبدین حکمتیار، چند هفته پیش و هفت ماه پس از امضای توافقنامه صلح با دولت افغانستان که به او مصونیت قضایی می‌دهد، وارد کابل شد.

گلبدین حکمتیار در سخنرانی‌های خود پس از ظاهر شدن در انظار عمومی، در واکنش به اتهاماتی که علیه‌اش مطرح شده، گفت که گذشته را باید فراموش کرد اما او همچنین گفت که حاضر است اگر "دادگاه عادلانه" برگزار شود، در مورد عملکردهای خود و حزب اسلامی پاسخ بدهد.

حزب اسلامی گلبدین حکمتیار از سوی نهادهای حقوق بشری و فعالان مدنی متهم به دست داشتن در کشتار غیرنظامیان در این جنگ‌ شده است. این گروه‌ها آقای حکمتیار را مسئول برخی از فجایع جنگ از جمله موشک‌پرانی ماه اوت سال ۱۹۹۲می‌دانند.

بر اساس گزارش کمیته بین‌المللی صلیب سرخ، در این موشک‌پرانی حداقل ۱۸۰۰ تن کشته و ۸۰۰۰ دیگر زخمی شدند.

نهاد بین‌المللی دیده‌بان حقوق بشر در گزارشی که پس از امضای توافقنامه صلح میان دولت افغانستان و آقای حکمتیار منتشر کرد، آقای حکمتیار را به نقض حقوق بشر از جمله ناپدید شدن اجباری مخالفان سیاسی، داشتن یک زندان زیرزمینی در پاکستان و شکنجه در آن، و حملات خشونت آمیز به سازمان‌های غیردولتی فعال در زمینه برنامه‌های آموزش و صحت برای زنان افغان در اردوگاه‌های پناهندگان در پاکستان، متهم کرد.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала