سفیر پیشین پاکستان در امریکا: شبکه حقانی در پاکستان است و از آنجا علیه افغانستان عمل می کنند

© REUTERS / Faisal Mahmoodسفیر پیشین پاکستان در امریکا: شبکه حقانی در پاکستان است و از آنجا علیه افغانستان عمل می کنند
سفیر پیشین پاکستان در امریکا: شبکه حقانی در پاکستان است و از آنجا علیه افغانستان عمل می کنند - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
سفیر پیشین پاکستان در امریکا با بیان اینکه بسیاری از اعضای شبکه حقانی در پاکستان به سر می برند و طالبان از خاک پاکستان علیه افغانستان عمل می کنند، از دولت کشورش خواست از حمایت شبکه حقانی دست بردارد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری آوا، حسین حقانی؛ سفیر پیشین پاکستان درامریکا در صحبت با آریانانیوز گفت: "اگر طالبان اتباع افغانستان هستند بايد با دولت خود حرف بزنند به جاى اين كه در پاكستان پناهگاه پيدا كنند و به افغان ها حمله كنند. پاكستان نبايد از گروه هاى تروريست مانند طالبان و شبكه حقانى حمايت كند. باید به افغانستان كمك كند از استقلال و حاكميت خود حفاظت كند. تا افغانستان بتواند به پاكستان در حفظ حاكميت خود كمك كند." 

آقای حقانی موجودیت گروه های تروریستی در خاک پاکستان را نیز تایید می کند. 

حسین حقانی تصریح کرد: "ملا عمر در پاكستان مرد. دولت افغانستان و قواى ائتلاف اغلب به شواهد زيادى اشاره كرده اند كه طالبان افغانستان از طريق پاكستان عمل مى كنند. اگر پاكستان مى گويد چنين نيست بايد به نمايندگان افغانستان و ائتلاف اجازه دهد وارد پاكستان شوند و ببينند كه پاكستان از اين گروه ها حمايت نمى كند." 

در همین حال یک عضو کانگرس امریکا می گوید پاکستان بخشی از مشکل قضیه افغانستان می باشد. 

به باور این عضو کانگرس افزايش تعداد سربازان امريكایی شاید مشکل افغانستان را حل کرده نتواند. 

دارل ایزا عضو کانگرس امریکا  گفت: "وضعيت امنيتى در افغانستان بسيار ناراحت كننده است، امريكا واقعا مى خواهد روى اين مساله كار كند، اما مطمئن نيستم راه حل آماده اى براى اين مشكل باشد. پاكستان بخشى از مشكل است. ما بايد به مساله فساد در تمام اين كشورها بپردازيم. فكر نمى كنم افزايش تعداد سربازان امريكا بتواند مشكل را حل كند. فكر مى كنم از داخل بايد حل شود و امریكا از آن حمايت مى كند. ما نمى توانيم در مورد پاكستان تصميم بگيريم، اما بخش بزرگى از مشكل بوده است." 

هرچند پیش از این مقام های افغان و خارجی این اتهام را به پاکستان وارد میکردند اما این نخستین بار است که یکی از دیپلومات های این کشور درمورد حمایت اسلام آباد از شبکه حقانی و طالبان حرف می زند و موجودیت آنان را در پاکستان تایید می کند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала