اهداف و دستاوردهای سفر یک‌روزه ظریف به افغانستان

© Photo / ارگاهداف و دستاوردهای سفر یک‌روزه ظریف به افغانستان
اهداف و دستاوردهای سفر یک‌روزه ظریف به افغانستان - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
سخنگوی وزارت امور خارجه اهداف و دستاوردهای سفر یک‌روزه وزیر امور خارجه ایران به افغانستان را تشریح کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری تسنیم، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سؤالی درباره دستاوردهای سفر یک‌روزه وزیر امور خارجه کشور ایران به افغانستان گفت:
«سفر امروز آقای دکتر ظریف وزیر امور خارجه به افغانستان که به‌دعوت رسمی دولت آن کشور صورت پذیرفت، سفری بسیار فشرده و به‌لحاظ محتوایی از کیفیت و موفقیت بسیاری برخوردار بود».
وی با اشاره به اینکه سفر امروز وزیر امور خارجه ایران در مقایسه با سفرهای قبلی وی، یک رکورد جدید به حساب می‌آید، بیان کرد: «ایشان در این سفر با تعداد بسیاری از مقامات عالی‌رتبه کشور دوست و همسایه افغانستان دیدار و مذاکره کردند، به‌عبارتی ایشان و هیئت همراه از ساعت 9 صبح تا حدود 3 بعد از ظهر با وزیر امور خارجه آقای صلاح‌الدین ربانی، ریاست جمهوری آقای اشرف غنی، حنیف اتمر رئیس شورای امنیت ملی، آقای دکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرایی و همچنین با آقای حامد کرزای رئیس جمهوری سابق افغانستان دیدار کرده و مذاکرات ثمربخشی داشتند».
قاسمی گفت: «در ملاقات وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با رئیس جمهوری، رئیس اجرایی دولت و وزیر امور خارجه، یکی از معاونان رئیس جمهوری، رئیس شورای عالی امنیت ملی و چند تن دیگر از وزرا و مقامات افغانستان حضور داشتند که می‌توان گفت چنین دیدار و نشستی عمدتاً و اصولاً در مناسبات کشورها کم‌نظیر یا بی‌سابقه محسوب می‌شود. این دیدارها گویای اهمیت روابط دو کشور و اهتمامی است که دولت افغانستان برای سفر وزیر امور خارجه ایران قایل شده است».
سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در خصوص اهداف این سفر هم اظهار داشت: «از مدتها پیش مقامات دو کشور در تماس‌ها و رایزنی‌های متعدد تلاش‌هایی را برای تدوین یک چارچوب مشخص جهت تحکیم روابط راهبردی مورد پیگیری قرار داده بودند».
به‌گفته وی، در این چارچوب موضوعاتی مانند همکاری‌های اقتصادی و بازرگانی دو کشور، مسائل امنیتی، مرزی، مبارزه با مواد مخدر، منابع طبیعی، بحث مهاجرین افغانستان و محیط زیست از سوی طرفین مورد بحث و تبادل نظر کارشناسان دو کشور قرار گرفت و پیش‌نویس‌هایی برای تدوین اصول حاکم بر موضوعات مورد علاقه دو طرف برای همکاری‌های درازمدت و راهبردی تهیه و تدوین شد.
قاسمی افزود: «در دیدار با رئیس جمهوری افغانستان و سایر مقامات افغانی موافقت شد که برای عملیاتی شدن توافقات پیرامون این موضوعات برنامه‌ریزی‌های لازم صورت پذیرد تا بتوان مجموعه مسائل و موضوعات مورد نیاز روابط دو ملت و کشور را در چارچوب یک توافق جامع بلندمدت نهایی کرد، همچنین مقرر شد این سند و تمامی همکاری‌های مورد اشاره در یک بررسی کارشناسانه در یک زمان‌بندی مشخص برای اجرای هر کدام از این همکاری‌ها تعیین و مورد توافق قرار گیرد».
وی افزود: «در این چارچوب پنج کمیته تخصصی تشکیل خواهد شد که بتواند تمامی موضوعات مورد نظر را در یک تقسیم‌بندی مشخص برای پیگیری‌های اولیه و اصول تفاهم مورد توجه قرار دهد. به‌طور مثال، یکی از کمیته‌ها، کمیته‌ای است که موضوعات امنیتی شامل مبارزه با تروریزم، قاچاق مواد مخدر، افراط‌گرایی و مسائل مرزی را مدنظر قرار خواهد داد».
قاسمی خاطرنشان کرد: «همکاری‌های سیاسی که بتواند تأمین‌کننده منافع متقابل دو کشور در تلاش برای ایجاد صلح و امنیت منطقه باشد نیز یکی دیگر از کمیته‌ها خواهد بود».
سخنگوی وزارت امور خارجه بیان کرد: «در چارچوب همکاری‌های اقتصادی، مباحث مربوط به ترانزیت و خط ارتباطی چابهار تا افغانستان نیز از دیگر موضوعاتی است که تفاهمات کلی و اولیه برای تنظیم مقدمات اجرایی شدن این تفاهم مورد توجه دو طرف قرار داشت. با توجه به موقعیت جغرافیایی افغانستان به‌عنوان کشوری محاط در خشکی که برای توسعه و گسترش توانمندی‌های اقتصادی خود به راه‌های جاده‌ای و دریایی ایران نیازمند بوده و ایران نیز همواره خواهان افغانستان به‌عنوان کشوری باثبات و توسعه‌یافته است. از سوی دیگر، ایران دارای توانایی در ارائه بسیاری از خدمات شرکت‌های دانش‌بنیان و فنی و انجینیری به افغانستان می‌باشد، این موضوعات نیز در چارچوب کمیته همکاری‌های اقتصادی دو کشور از اهمیت والایی برخوردار است».
وی تصریح کرد: «از دیگر موضوعات مهم دو کشور مسائل زیست‌محیطی و همچنین بحث آب است که طرف ایرانی امیدوار است موضوعات مورد مذاکره در این خصوص در دیدارهای امروز بتواند ظرف هفته‌ها و ماه‌های آینده مورد تفاهم نهایی دو کشور قرار گیرد».
سخنگوی دستگاه دیپلماسی اظهار داشت: «سفر امروز دکتر ظریف به افغانستان و استقبال برادرانه و گرم مقامات آن کشور نشان داد ایران و افغانستان در سایه روابط مودت‌آمیز و دوستانه دو کشور و به‌خصوص با توجه به زمینه‌های فراوان و مشترک خود می‌توانند بیش از پیش در تعمیق و توسعه مناسبات فی‌مابین، که تأثیر بسزایی در صلح، ثبات، امنیت و توسعه اقتصادی منطقه خواهد داشت، کمک کنند».

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала