هدف از استفاده بمب غیر اتمی امریکا در اچین داعش بود و یا جنگ نیابتی با رقیب دیرینه

© REUTERS / US Air Force Photoهدف از استفاده بمب غیر اتمی امریکا در اچین داعش بود و یا جنگ نیابتی با رقیب دیرینه
هدف از استفاده بمب غیر اتمی امریکا در اچین داعش بود و یا جنگ نیابتی با رقیب دیرینه - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
آگاهان امور نظامی به خبرنگار آوا گفتند که با گذشت دو روز از اصابت بزرگترین بمب غیر اتمی در ولسوالی اچین، هنوز این منطقه در قرنطین امریکایی است و به مردم محل گفته شده که از آب این منطقه مصرف نکنند زیرا آلوده شده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل خبرگزاری صدای افغان(آوا) استعمال بزرگترین بمب غیراتمی با وزن نزدیک به ۱۱ تن و هزینه ۱۶ میلیون دالر از سوی ایالات متحده امریکا در ولسوالی اچین ولایت ننگرهار، سوالات زیادی را در اذهان مردم و کارشناسان ایجاد کرده است.

 سؤال اساسی که امروز مطرح است، این‌که گروه داعش در افغانستان تا چه اندازه قدرت‌مند است که نیاز به استعمال بزرگترین بمب، احساس شده است؟ برخی از کارشناسان سیاسی استعمال این بمب را نه برای نابودی داعش، بلکه پیام و یا هشداری از سوی ایالات متحده به رقبای جهانی و کشورهای منطقه از جمله روسیه و چین می دانند.

وحید مژده کارشناس سیاسی می گوید: این بمب اگر پیامی از سوی امریکا به رقیبانش از جمله روسیه باشد، بدون شک جنگ نیابتی در افغانستان تشدید خواهد یافت.

به باور مژده، امریکا با چنین اقدامی، مشکل خود را در افغانستان بیشتر می سازد و نفرت ها را برمی انگیزد، چنانچه در کشورهایی مانند سوریه، عراق و لیبیا، وقتی امریکا قدم گذاشت، چنان نفرتی را ایجاد کرد که امروز خطرناک ترین گروه‌های تروریستی، از میان همان مردم در دنیا عرض وجود کرده است.

به گفته این کارشناس سیاسی، امریکا عمدا در امور کشورها مداخله می کند تا از این طریق نفرت ایجاد کرده و در نتیجه گروه های تندرو و عقده یی را به وجود آورده و اهداف استراتژیک را دنبال کند؛ گویا امریکا و تروریست ها در هر گوشه یی از جهان، لازم و ملزوم همدیگر هستند.

به گفته مژده، استعمال بمب در اچین ننگرهار نه تنها به ضرر داعش، که تبلیغی به نفع آن و بزرگ نمایی این گروه است.

وی افزود: تروریست ها در منطقه هر کاری انجام دهند، به نفع امریکا است.

هرچند به گفته مژده، امریکا در منطقه اهداف خود را دنبال می کند، اما این سیاست های غلط امروز سبب شده که ائتلافی میان کشورهای منطقه علیه امریکا صورت بگیرد.

وی افزود، در هر صورت، تحولات جدید و رویارویی قدرت های جهان، به ضرر یک کشور ضعیف و اشغال شده مانند افغانستان می باشد.

از سوی دیگر، موسی فریور، استاد دانشگاه نیز ضمن تقبیح استعمال بزرگترین بمب غیراتمی امریکا گفت: ۲۴ ساعت از استعمال این بمب می گذرد، اما تاهنوز منطقه از سوی امریکایی ها قرنطین است و به هیچ مقام دولتی و رسانه یی اجازه داده نشده است، بنابراین، بی معلوماتی مردم از این قضیه، بزرگترین ضعف دولت را نشان می دهد.

او قضیه استعمال بزرگترین بمب امریکا در ولایت ننگرهار را مشکوک خواند و گفت: اگر پیامد این قضیه و میزان خسارت آن تا ۲۴ ساعت برای هیچ کسی معلوم نمی شود، خود سؤال برانگیز است.

به گفته فریور، پس از استعمال این بمب، از مردم منطقه نیز خواسته شده که تا ۷۲ ساعت در اطراف آن نباشند و نه تنها انسان ها، که حیوانان هم از آب آشامیدنی و مواد خوراکی استفاده نکنند، زیرا آلوده شده است.

او وخامت و پیامد این سلاح استفاده شده از سوی امریکا را خطرناک و بالاتر از تصور می داند و سکوت سردمداران نظام افغانستان را در پیوند به این قضیه، سبب برائت آنان نمی داند.

این استاد دانشگاه تأکید کرد: کسانی که امروز به خاطر استعمال این بمب خوشحال اند، بدانند که هیچ تضمینی وجود ندارد چنین بمبی بالای خودشان استعمال نشود.

وی استعمال بمب غیرهسته ای در ننگرهار را مقدمه یک جنگ بزرگ از طریق افغانستان علیه رقبای ایالت متحده امریکا می داند که پیامد آن، زمین و فضا، حیات وحش و حیات انسان ها را با خطر مواجه خواهد کرد.

فریور از جامعه بین المللی خواست که یک هیأت حقیقت یاب را برای بررسی این جنایت به افغانستان بفرستد تا وخامت آن را به اطلاع مردم افغانستان و جهانیان برساند.    

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала