دستاورد حکومت ملی هزاران کشته و زخمی

© AP Photo / Rahmat Gulدستاورد حکومت ملی هزاران کشته و زخمی
دستاورد حکومت ملی هزاران کشته و زخمی - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
در سال ۲۰۱۶م ۶۷۸۵ تن از نیروهای امنیتی افغان کشته و ۱۱۷۷۷ تن دیگر در رویارویی با مخالفان مسلح دولت، انفجارهای کنارجاده ای و حملات مسلحانه در افغانستان زخمی شده اند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری جمهور، "سیگار" یا اداره بازرسی ویژۀ امریکا برای بازسازی افغانستان گزارش داده است که در سال ۲۰۱۶م ۶۷۸۵ تن از نیروهای امنیتی افغان کشته و ۱۱۷۷۷ تن دیگر در رویارویی با مخالفان مسلح دولت، انفجارهای کنارجاده ای و حملات مسلحانه به نهادهای خارجی و داخلی در افغانستان زخمی شده اند. در گزارش همچنین آمده است که دولت افغانستان تنها بر ۶۳.۴ درصد خاک افغانستان تسلط دارد و باقی آن در اختیار مخالفان دولت می باشد.
گزارش حاکی است که نیروهای امنیتی افغانستان سال ۲۰۱۶م را به لحاظ مرگ و میر و تلفات انسانی بدتر از ۲۰۱۵م سپری کرده اند. گزارش در ادامه می افزاید که تعداد تلفات نیروهای نظامی افغانستان در سال ۲۰۱۵م، به پنج هزار تن می رسید، اما بر بنیاد اطلاعات این گزارش در ۲۰۱۶م، روزانه طور اوسط ۶۶ حادثۀ امنیتی در افغانستان در جریان این سال به ثبت رسیده است.
اشرف غنی؛ در جریان کمپاین های انتخاباتی خود در سال های ۱۳۹۲ و ۱۳۹۳هـ.ش وعده های امنیتی و نظامی میان تهی بسیاری داده بود، وی در یکی از رسانه در جریان مصاحبه در کابل، کفته بود: «در روز نخست، قوماندانی قوای مسلح افغانستان را ایجاد می کنم تا امنیت در کشور تأمین شود.» بار دیگر در جریان مناظره ای در کابل تصریح کرد: «از حقوق نیروهای امنیتی و وارثان شهدا دفاع نموده، از معلولین دوران جهاد حمايت کرده و از نظامیانی که فعالیت های مؤثر داشته باشند، تقدیر خواهیم کرد. افراد مسلح خودسر را قانونمند خواهيم ساخت، در روشنايى صلاحيت هاى قانونى، به ناقضين حقوق بشر و جنايتکاران جنگى رفتار قانونى خواهيم نمود.»
 همچنین در جریان سفر انتخاباتی اش در ولایت شرقی ننگرهار گفت: «ولایات شرقی را به مرکز صلح و امنیت تبدیل می کنم.» و به همین ترتیب در سفرهای میله گونه ی انتخاباتی اش در ولایت بدخشان و سایر ولایات، وعده های فراوانی به مردم کرد و چهارمغز پوچ به جیب مردم انداخت، با تشکیل حکومت وحدت ملی نه تنها آن وعده ها تحقق نیافت که امنیت روز به روز بد و بدتر شد. در پایتخت افغانستان و چند کیلومتری ارگ، هر شبانه روز دهها مورد سرقت های مسلحانه صورت می گیرد، و تشت رسوایی اشرف غنی و عبدالله و وعده های دروغین شان از بام می افتد.
همین دیروز بود که یک تلویزیون خصوصی گزارش کرد که سارقین مسلح در ناحیۀ دهم امنیتی بعد از نماز صبح وارد یک منزل مسکونی شده در حالی که زوج خانواده خواب بوده است، شوهر و خانمش را به ضرب تفنگچه مجروح ساخته و مبلغ یک میلیون افغانی را نیز با خود بردند؛ در جریان تقسیم آن در بیرون از خانه، میان دزدان مسلح درگیری صورت گرفته و یکی از آن ها به قتل رسیده است.
"سیگار" نهادی است مربوط به امریکا که سران حکومت وحدت ملی بر اساس سفارش آن ها به این پست ها رسیده اند و امروز با ارائه گزارش هایی از این دست رهبران افغانستان را این گونه رسوا می سازند! اشرف غنی و عبدالله در جریان مبارزات انتخاباتی خویش چنان وعده های پر زرق و برقی به مردم افغانستان ارایه کرده بودند که گویا در پنج سال آینده افغانستان از آب و گِل بیرون کشیده و به کشور رؤیاها تبدیل کنند و تغییرات ژرفی در امنیت و اقتصاد آن رونما خواهد شد.
 تغییرات بسیاری رونما کردند و دستآوردهای فراوانی دست مردم دادند، نان از سفره و دسترخوانها رخت بر بست، تجارت به رکود مواجه شد، سرمایه ها غالباً به نسبت نبود امنیت به بیرون منتقل شد، جوانان و نیروی کاری میلیون میلیون راه مهاجرت در پیش گرفتند و جسدهای شان در آب های یونان غرق شد؛ نکبت بارترین آن هم این که سالانه هفت هزار جوان این سرزمین تنها در صفوف نیروهای مسلح دولت جان می بازند و پیکرهای خون آلودشان تسلیم مادران شان می شود.
این که به چه تعداد دیگر از جانب مخالفان دولت و به چه میزانی از مردم ملکی و رعیت جان می بازند و چقدر زنان بیوه و اطفال یتیم و مادران داغدار می شوند، نه سیگار و نه نهاد دیگری از آن گزارش و اطلاع می دهند. این یکی از دستآوردهای حکومت وحدت ملی بود، شاید در ابعاد دیگری بلاهایی بر سر مردم آوردند که بشر نظیرش را کم دیده است، بارها گفتیم و تکرار احسن می کنیم که با حضور نیروهای اشغالگر ناتو و فعالیت نهادهای استخباراتی آن ها، صلح به سرابی می ماند که تشنگانش را فریب می دهد!

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала